Poprowadzi: Bożena Olszowska


Zapraszamy na kurs skierowany do kobiet na którym przyjrzymy się sposobom zachowania zdrowia na każdym etapie życia.  Spojrzymy na nas, kobiety, z innej perspektywy: z dużym szacunkiem do zdrowia i naturalnego rytmu naszych organizmów na którym często we współczesnym świecie staramy się wymuszać nienaturalne zachowania i nawyki.

Kurs obejmuje zalecenia dietetyczne, ziołowe i akupunkturowe wspierające zdrowie.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej fizjologia Kobiety jest ściśle związana z Krwią i z Wątrobą.
Według taoistycznych podstaw medycyny chińskiej wszystkie zjawiska zachodzące w naturze, a zatem i w organizmie człowieka można wyjaśnić przy pomocy teorii Yin i Yang. Teoria ta wyjaśnia wszystkie występujące we wszechświecie i w ciele człowieka  zjawiska poprzez dwie z jednej strony przeciwstawne, a z drugiej uzupełniające się jakości, siły, które znajdują się w nieustannym procesie przemiany.Aspekt Yin jest związany z materią, substancją, a Yang z energią.

Kobiety przynależą bardziej do Yin, a mężczyźni do Yang. Krew także należy do aspektu Yin ciała – jest zatem szczególnie związana z kobiecością. Dodatkowo jej comiesięczna utrata sprawia, że odbudowa i prawidłowa ilość krwi jest bardzo istotna w fizjologii kobiet. Z kolei bardzo ważna rola Wątroby w fizjologii kobiet wynika z jej dwóch głównych funkcji według medycyny chińskiej: przechowywania Krwi i zapewnienia swobodnego przepływu Qi (energii) w organizmie.
W medycynie chińskiej narządy są postrzegane szerzej niż w zachodniej medycynie. Tak więc wątroba to znany nam z anatomii narząd, ale także jego meridian, czyli kanał energetyczny i funkcje jakie spełnia w organizmie. Krew jest dla Kobiet nie tylko podstawą miesiączki, lecz także podstawą ich płodności, poczęcia, ciąży, porodu, samopoczucia życiu codziennym i pięknego wyglądu.

Program Kursu:

 1. Fazy rozwoju w życiu kobiety
 2. Fizjologia kobiety
 3. Powstawanie Qi, Krwi, Cennych Płynów i Esencji w Ciele kobiety
 4. Fizjologia i patologia narządów wewnętrznych
 5. Sieć kanałów i Meridianów
 6. Cykl miesięczny: fizjologia miesiączki, przyczyny, mechanizmy i zapobieganie zaburzeniom miesiączkowym,
 7. Mechanizmy chorobowe różnych okresów życia kobiety
 8. Wspieranie płodności kobiety
 9. Poczęcie
 10. Ciąża
 11. Połóg i laktacja
 12. Menopauza
 13. Ruch, dieta i emocje w życiu kobiety

CZAS: sobota/niedziela godz 10 do 17

AKTUALNE TERMINY: patrz kalendarium

KOSZT: 360 zł ( w cenie skrypt do zajęć, kawa,herbata, oraz wegetariański obiad)

KONIECZNE ZAPISY 🙂